W latach 1848-1878 szkoła w Zielonej była małą szkołą przyparafialną. W okresie cesarskiej niewoli była szkołą
gminną. Nauka odbywała się wtedy w języku rosyjskim. Dzieci uczyły się zimą, w lecie musiały pracować. Wkrótce wybudowano szkołę, w której były dwie izby lekcyjne oraz mieszkanie dla nauczyciela. W roku 1939, w okresie okupacji, naukę przerwano. W budynku szkoły urzędowała żandarmeria niemiecka. Po długich staraniach w listopadzie 1959 roku zabłysło w Zielonej światło elektryczne. To był wielki sukces.
W latach 60-tych przepełniona szkoła mieściła się w kilku budynkach położonych przy drodze. Zaczęto intensywne starania o budowę szkoły. Zakupiono wtedy działkę. 1 września 1964 roku oddano do użytku Szkołę Tysiąclecia nr 920 w Zielonej. Jest to obecny budynek szkolny.
28 maja 2011 roku naszej szkole nadano im Ks. Jerzego Popiełuszki. Nadanie imienia rozpoczęło się uroczystą Mszą Świętą w kościele z Zielonej. Mszę Świętą celebrował zaproszony specjalnie na tę okazję biskup płocki Piotr Libera. Po Mszy Świętej nastąpił uroczysty przemarsz pod budynek szkoły, gdzie biskup Piotr Libera poświęcił tablicę z napisem „Publiczna Szkoła Podstawowa im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Zielonej”. Następnie w budynku szkoły biskup poświęcił obraz Ks. Jerzego Popiełuszki, który został ufundowany przez pracowników szkoły. Po poświęceniu obrazu odbyło się uroczyste przekazanie sztandaru szkoły, następnie przemówienia zaproszonych gości, wręczenie przez dyrektora Jarosława Krauze statuetki „Przyjaciel Szkoły”. Następnie na zakończenie przedstawiciele poszczególnych klas zaprezentowali montaż słowno muzyczny poświęcony Ks. Jerzemu Popiełuszce.